Döviz Kurları - Kur Arşivi

Alış Satış
Dolar 5.4037 5.4134
Euro 6.1605 6.1716
Sterlin 6.9369 6.9730
Güncelleme Tarihi: 16.01.2019 - 15:30
Kullanacağınız kur bir gün önce belirlenen kur olmalıdır

E-Bülten

Duyuru ve gelişmelerimizden haberdar olmak için e-bülten listemize üye olabilirsiniz.

2015-35 (YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI HAKKINDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KARAR YAYIMLANDI)

-

Sirküler Tarihi: 08.04.2015

Sirküler No: 2015/35

YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI HAKKINDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KARAR YAYIMLANDI

8 Nisan 2015 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Karara göre;

-Teminatla ithalatta, altı aylık teminat süresi içerisinde teşvik belgesinin düzenlenememiş olması halinde süre uzatımı için süre bitimini müteakip üç ay içerisinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığına müracaat edilecektir. Teminatla ithalat işlemi yapılmış ancak öngörülen süre içinde süre uzatımı için müracaat edilmemiş ve teminatı henüz irat kaydedilmemiş olan yatırımlar için Kararın yayım tarihi olan 8 Nisan 2015 tarihinden itibaren iki ay içinde süre uzatımı talebinde bulunulabilecektir.

-.Stratejik yatırımlarla ilgili faiz desteği 31/12/2015 tarihine kadar (bu tarih dahil) yapılacak müracaatlara istinaden düzenlenecek teşvik belgelerine sağlanacaktır.

- Büyük ölçekli yatırımlar ile bölgesel teşvik uygulamaları kapsamında desteklenen yatırımlarda sigorta primi işveren hissesi desteği için 31.12.2014 tarihine kadar yatırıma başlama şartı 31.12.2015 tarihine uzatılmıştır. Bu tarih bazı bölgelerde 1.1.2016 tarihine uzatılmıştır.

- Büyük ölçekli yatırımlar ile bölgesel teşvik uygulamaları kapsamında 31.12.2014 tarihine kadar yatırıma başlanılması halinde, öngörülen daha yüksek yatırıma katkı tutarı ve indirimli kurumlar vergisi oranları, 31.12.2015 tarihine kadar yatırıma başlanılması halinde de uygulanacaktır.

-Maden arama yatırımlarında, sigorta primi işveren hissesi desteğine tamamlama vizesi yapılmadan önce başlanabilecektir.

- Sağlık Bakanlığından alınacak proje onayına istinaden gerçekleştirilecek asgari yirmimilyon Türk Lirası tutarındaki biyoteknolojik ilaç, onkoloji ilaçları ve kan ürünleri üretimine yönelik yatırımlar öncelikli yatırım konuları arasından çıkarılmıştır.

-Savunma Sanayii Müsteşarlığından alınacak proje onayına istinaden gerçekleştirilecek savunma alanındaki yatırımların tamamı öncelikli yatırım konuları arasına alınmıştır.

-OECD teknoloji yoğunluk tanımına göre yüksek teknolojili sanayi sınıfında yer alan ürünlerin üretimine yönelik yatırımlar ile Maden Kanununa istinaden düzenlenmiş geçerli arama ruhsatı veya sertifikasına sahip yatırımcıların ruhsatlı sahalarında yapacağı meden arama yatırımları öncelikli yatırım konuları arasına alınmıştır.

-2012/3305 sayılı Bakanlar Kurulu Kararına istinaden düzenlenen teşvik belgeleri kapsamında, 1.1.2015-31.12.2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek yatırım harcamaları için indirimli gelir veya kurumlar vergisi, yatırım döneminde yatırımcının diğer faaliyetlerinden elde ettiği kazançlarına da uygulanabilecektir. Ancak yararlanılan tutar gerçekleştirilrn yatırım harcaması tutarını aşmayacak ve yatırıma katkı tutarına mahsuben yapılacaktır. Yararlanılacak tutar bölgeler ve yatırım türleri itibariyle yatırıma katkı tutarının % 50 ile % 80 arasında değişen oranlardan hesaplanacak yatırıma katkı tutarlarını aşamayacaktır.

-Bazı sektörler için bazı bölgelerdeki asgari yatırım tutarları değiştirilmiştir.

- Bulunduğu bölgede uygulanan bölgesel desteklerden yararlanabilen bazı yatırım konularında değişiklikler yapılmıştır.

Karar metni için aşağıdaki linke tıklayınız.

Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Değişiklik Yapılması Hakkında Karar

 

 

Saygılarımızla