Döviz Kurları - Kur Arşivi

Alış Satış
Dolar 5.2601 5.2696
Euro 5.9335 5.9442
Sterlin 6.7268 6.7618
Güncelleme Tarihi: 15.02.2019 - 15:30
Kullanacağınız kur bir gün önce belirlenen kur olmalıdır

E-Bülten

Duyuru ve gelişmelerimizden haberdar olmak için e-bülten listemize üye olabilirsiniz.

2016-38 (6736 SAYILI BAZI ALACAKLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASINA İLİŞKİN KANUN)

-

Sirküler Tarihi: 22.08.2016

Sirküler No: 2016/38

6736 SAYILI BAZI ALACAKLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASINA İLİŞKİN KANUN

6736 sayılı yasa kapsamlı bir af yasası olup mükelleflerin yasadaki düzenlemelerin başlıklarını dikkatlice okuyup şirketlerindeki çözülmemiş veya ileride sorun olarak ortaya çıkabilecek hususların yasada yer alıp almadığını sorgulaması gerekir.

Yasanın önemli hususları aşağıda başlıklar halinde özetlenmiş olup, yasaya ilişkin 1 nolu Genel Tebliğde mükerrer Resmi Gazetede yayınlanmıştır.

I. KAPSAM

 • VUK KAPSAMINDA OLUP 30.06.2016 TARİHİNDEN (BU TARİH DAHİL) ÖNCEKİ DÖNEMLERE AİT VERGİLER, VERGİ CEZALARI, GECİKME FAİZİ VE GECİKME ZAMLARI, 30.06.2016 TARİHİNDEN (BU TARİH DAHİL) ÖNCE YAPILAN TESPİTLERE İLİŞKİN OLARAK VERGİ ASLINA BAĞLI OLMAYAN VERGİ CEZALARI,
 • MUHTELİF KANUNLAR UYARINCA 30.06.2016 TARİHİNDEN ÖNCE VERİLEN İDARİ PARA CEZALARI,
 • 6183 SAYILI KANUN KAPSAMINDA TAKİP EDİLEN DİĞER ASLİ VE FERİ AMME ALACAKLARI,
 • GÜMRÜK İDARESİNCE TAKİP EDİLEN 30.06.2016 TARİHİNDEN ÖNCESİNE AİT GÜMRÜK VERGİLERİ, İDARİ PARA CEZALARI, FAİZLER, ZAMLAR, GECİKME ZAMLARI,
 • SGK’NA BAĞLI TAHSİL DAİRELERİ TARAFINDAN 6183 SAYILI YASA KAPSAMINDA TAKİP EDİLEN VE BU KANUNUN YAYIMLANDIĞI TARİHE VEYA BU KANUNUN İLGİLİ HÜKÜMLERİNDE BELİRTİLEN SÜRELERİN SONUNA KADAR TAHAKKUK ETTİĞİ HALDE ÖDENMEMİŞ OLAN HAZİRAN/2016 VE ÖNCEKİ AYLARA AİT SİGORTA PRİMİ, EMEKLİLİK KESENEĞİ, VE KURUM KARŞILIĞI, İŞSİZLİK SİGORTASI PRİMİ, SOSYAL GÜVENLİK DESTEK PRİMİ, İSTEĞE BAĞLI SİGORTA PRİMLERİ VE TOPLULUK SİGORTASI PRİMİ, EKSİK İŞÇİLİK ÜZERİNDEN ÖDENMESİ GEREKEN SİGORTA PRİMLERİ, İDARİ PARA CEZALARI İLE BUNLARIN TAMAMINA BAĞLI GECİKME CEZASI VE GECİKME ZAMLARI, DAMGA VERGİSİ, ÖZEL İŞLEM VERGİSİ, EĞİTİME KATKI PAYI VE BUNLARA BAĞLI GECİKME ZAMLARI, 5510 SAYILI KANUNUN 60’NCI MADDESİNİN G BENDİNDEN KAYNAKLANAN GENEL SAĞLIK SİGORTASI PRİMALACAKLARI,
 • İL ÖZEL İDARELERİNİN İDARİ PARA CEZALARI VE 30.06.2016 ÖNCESİNE AİT ÖZEL İDARE PAYI HARİÇ ASLİ VE FER’İ AMME ALACAKLARI,
 • BELEDİYELERİN, İDARİ PARA CEZALARI, 30.06.2016 TARİHİNDEN ÖNCEKİ DÖNEMLERE İLİŞKİN VERGİ, VERGİ CEZALARI, GECİKME FAİZLERİ, GECİKME ZAMLARI, BELEDİYE PAYLARI HARİÇ ASLİ VE FER’İ AMME ALACAKLARI İLE ÜCRET ALACAKLARI SU, ATIK SU, KATI ATIK ÜCRETİ ALACAKLARI, BUNLARA BAĞLI CEZA VE ZAMLAR GİBİ FERİ ALACAKLAR,

 

II. TAHSİLATIN HIZLANDIRILMASINA YÖNELİK YENİDEN YAPILANDIRMA VE AF

İÇERİKLİ DÜZENLEMELER

A. KESİNLEŞMİŞ ALACAKLAR

 • MALİYE, GÜMRÜK, SOSYAL GÜVENLİK, İL ÖZEL İDARELERİ İLE BELEDİYELERİN KESİNLEŞMİŞ   VERGİ VE SİGORTA PRİMİ ALACAKLARININ ASLININ TAMAMI ÖDENECEKTİR. ANCAK BU ALACAKLARA BAĞLI GECİKME ZAMMI, GECİKME FAİZİ GİBİ FER’İLERİN YERİNE, KANUNUN YAYIMI TARİHİ İTİBARİYLE Yİ-ÜFE AYLIK DEĞİŞİM ORANINA GÖRE HESAPLANACAK TUTAR ÖDENECEK OLUP ARADAKİ FARKIN TAHSİLİNDEN VAZGEÇİLECEKTİR. ASLA BAĞLI OLARAK KESİLEN VERGİ CEZALARI VE BU CEZALARA BAĞLI GECİKME ZAMLARININ DA TAHSİLİNDEN VAZGEÇİLECEKTİR. (İHTİRAZİ KAYITLA VERİLEN BEYANNAMELER İLE TAHAKKUK ETMİŞ VERGİLER HAKKINDA DA UYGULANIR)
 • ASLA BAĞLI OLMAYAN VERGİ CEZALARI İLE İŞTİRAK NEDENİYLE KESİLMİŞ VERGİ CEZALARININ %50’Sİ VE BUNLARIN GECİKME ZAMMI YERİNE Yİ-ÜFE AYLIK DEĞİŞİM ORANINA GÖRE HESAPLANACAK İNDİRİMLİ TUTAR ÖDENECEKTİR.
 • İDARİ PARA CEZALARININ %50’Sİ VE BUNLARIN GECİKME ZAMMI YERİNE Yİ-ÜFE AYLIK DEĞİŞİM ORANINA GÖRE HESAPLANACAK İNDİRİMLİ TUTAR
 • GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞINA BAĞLI TAHSİL DAİRELERİ TARAFINDAN TAKİP EDİLEN ALACAKLARDAN VADESİ GELDİĞİ HALDE ÖDENMEMİŞ GÜMRÜK VERGİLERİNİN TAMAMI İLE BUNLARA BAĞLI FAİZ, GECİKME FAİZİ, GECİKME ZAMMI Gİ FERİLERİNİN YERİNE BU KANUNUN YAYINLANDIĞI TARİHE KADAR Yİ-ÜFE AYLIK DEĞİŞİM ORANLARINA GÖRE HESAPLANAN TUTAR ÖDENİR. ASLA BAĞLI İDARİ PARA CEZALARI İLE GECİKME FAİZİ, GECİKME ZAMMI GİBİ FERİLERİN TAHSİLİNDEN VAZGEÇİLİR. (İHTİRAZİ KAYITLA VERİLEN BEYANNAMELER İLE TAHAKKUK ETMİŞ VERGİLER HAKKINDA DA UYGULANIR)
 • GÜMRÜK VERGİLERİ ASLINA BAĞLI OLMAKSIZIN KESİLMİŞ İDARİ PARA CEZALARININ % 50’SİNİN TAHSİLİNDEN VAZGEÇİLİR.
 • EŞYANIN GÜMRÜKLENMİŞ DEĞERİNE BAĞLI OLARAK KESİLMİŞ İDARİ PARA CEZALARININ % 30’U VE VARSA GÜMRÜK VERGİLERİ ASLININ TAMAMI İLE BUNLARA BAĞLI FAİZ, GECİKME FAİZİ, GECİKME ZAMMI GİBİ FERİLERİ YERİNE BU KANUNUN YAYINLANDIĞI TARİHE KADAR Yİ-ÜFE AYLIK DEĞİŞİM ORANLARI ESAS ALINARAK HESAPLANACAK TUTAR ÖDENECEKTİR.
 • BU KANUNUN KAPSADIĞI DÖNEMLERE İLİŞKİN OLARAK 2016 YILINDA TAHAKKUK EDEN GEÇİCİ VERGİLERE BAĞLI GECİKME FAİZİ VE GECİKME ZAMLARI YERİNE BU KANUNUN YAYIMLANDIĞI TARİHE KADAR Yİ-ÜFE AYLIK DEĞİŞİM ORANLARI ESAS ALINARAK HESAPLANACAK TUTAR ÖDENECEKTİR.
 • BU KANUNUN KAPSADIĞI DÖNEMLERE İLİŞKİN OLUP BU KANUNUN YAYIMLANDIĞI TARİH İTİBARİYLE YARGI KARARI İLE KESİNLEŞTİĞİ HALDE MÜKELLEFE ÖDEMEYE YÖNELİK TEBLİGATIN YAPILMADIĞI ALACAKLAR DA BU KANUN KAPSAMINDA YAPILANDIRILABİLİR.
 • KESİNLEŞMİŞ ALACAKLAR İLE İLGİLİ YAPILANDIRMADAN YARARLANMAK İÇİN BORÇLULARIN DAVA AÇMAMALARI, AÇILMIŞ DAVALARDAN VAZGEÇMELERİ VE KANUN YOLLARINA BAŞ VURMAMALARI ŞARTTIR.

B. KESİNLEŞMEMİŞ VEYA DAVA SAFHASINDAKİ AMME ALACAKLARI

 • BU KANUNUN YAYIMLANDIĞI TARİH İTİBARİYLE İLK DERCE YARGI MERCİLERİ NEZDİNDE DAVA AÇILMIL YA DA DAVA AÇMA SÜRESİ HENÜZ GEÇMEMİŞ OLAN İKMALEN, RESEN VEYA İDARECE YAPILMIŞ VERGİ TARHİYATLARI İLE GÜMRÜK VERGİLERİNE İLİŞKİN TAHAKKUKLARDA, VERGİLERİN % 50’Sİ İLE BU TUTARA İLİŞKİN FAİZ, GECİKME FAİZİ, GECİKME ZAMMI YERİNE BU KANUNUN YAYIMLANDIĞI TARİHE KADAR Yİ-ÜFE AYLIK DEĞİŞİM ORANLARI ESAS ALINARAK HESAPLANACAK TUTARIN ÖDENMESİ HALİNDE DİĞERLERİNİN TAHSİLİNDEN VAZGEÇİLİR.
 • BU KANUNUN YAYIMLANDIĞI TARİH İTİBARİYLE İLGİSİNE GÖRE İTİRAZ/İSTİNAF VEYA TEMYİZ SÜRELERİ GEÇMEMİŞ YA DA İTİRAZ VEYA TEMYİZ YOLUNA BAŞVURULMUŞ YA DA KARAR DÜZELTME TALEP SÜRESİ GEÇMEMİŞ VEYA KARAR DÜZELTME YOLUNA BAŞVURULMUŞ OLAN İKMALEN, RESEN VEYA İDARECE YAPILMIŞ VERGİ TARHİYATLARI İLE GÜMRÜK VERGİLERİNE İLİŞKİN TAHAKKUKLARDA, BU MADDEYE GÖRE ÖDENECEK ALACAK ASILLARININ TESPİTİNDE, BU KANUNUN YAYIMLANDIĞI TARİH İTİBARİYLE TARHİYATIN/TAHAKKUKUN BULUNDUĞU EN SON SAFHADAKİ TUTAR ESAS ALINIR. TERKİNE İLİŞKİN KARAR OLMASI HALİNDE, İLK TARHİYATA/TAHAKKUKA ESAS ALINAN VERGİLERİN % 20’Sİ İLE GECİKME FAİZİ/ZAMMI YERİNE Yİ-ÜFE İLE HESAPLANACAK TUTAR, TASDİK VEYA TADİLEN TASDİKE İLİŞKİN KARAR OLMASI HALİNDE, İLK TARHİYATA/TAHAKKUKA ESAS ALINAN VERGİLERİN % 20’Sİ İLE GECİKME FAİZİ/ZAMMI YERİNE Yİ-ÜFE İLE HESAPLANACAK TUTAR TAHSİL EDİLİR, DİĞERLERİNİN TAHSİLİNDEN VAZGEÇİLİR.
 • ASLA BAĞLI OLMAYAN CEZALARDA, YUKARIDA BELİRTİLEN ORANLARIN YARISI (%50 YERİNE %25, %20 YERİNE %10 ORANI UYGULANIR).
 • SON KARARDAN MAKSAT, KANUNUN YAYIMI TARİHİNDEN ÖNCE TARAFLARDAN BİRİNE TEBLİĞ EDİLMİŞ OLAN KARARDIR.
 • UZLAŞMA AŞAMASINDAKİLERLE UZLAŞMA SAĞLANAMAMIŞ ANCAK DAVA AÇMA SÜRESİ GEÇMEMİŞ OLANLARA DA YUKARIDAKİ ESASLAR UYGULANIR.
 • YILLIK GELİR VEYA KURUMLAR VERGİSİ, GELİR (STOPAJ) VERGİSİ, KURUMLAR (STOPAJ) VERGİSİ, KDV VE ÖTV İÇİN YAPILANDIRMA BAŞVURUSUNDA BULUNAN MÜKELLEGFLER, TAKSİT ÖDEME SÜRESİNCE BU VERGİLERE İLİŞKİN VERDİKLERİ BEYANNAMELERİ İLE TAHAKKUK EDEN VERGİLERİNİ ÇOK ZOR DURUM OLMAKSIZIN HER BİR VERGİ TÜRÜ İTİBARIYLA BİR TAKVİM YILINDA İKİDEN FAZLA VADESİNDE ÖDEMEMELERİ YA DA EKSİK ÖDEMELERİ HALİNDE YAPILANDIRILAN BORÇLARINA İLİŞKİN KALAN TAKSİTLERİNİ ÖDEME HAKLARINI KAYBEDERLER.

 

III. İNCELEME VE TARHİYAT AŞAMASINDAKİ İŞLEMLER

 

 • KANUNUN YAYIMI TARİHİNDE, İNCELEME VE TARHİYAT AŞAMASINDAKİ İŞLEMLERE DEVAM EDİLİR. BU İŞLEMLERİN TAMAMLANMASINDAN SONRA: VERGİLERDE, TARH EDİLEN VERGİNİN %50’Sİ İLE GECİKME FAİZİ YERİNE Yİ-ÜFE AYLIK DEĞİŞİM ORANINA GÖRE HESAPLANACAK TUTAR ÖDENİR, CEZALAR ÖDENMEZ, VERGİ ASLINA BAĞLI OLMAYAN CEZALARDA CEZA TUTARININ %25’İ ÖDENİR KALANI ÖDENMEZ.
 • YUKARIDAKİ ESASLAR, TARHİYAT ÖNCESİ UZLAŞMA AŞAMASINDAKİLER YADA UZLAŞMAMIŞ OLANLAR İÇİN DE UYGULANIR.

 

IV. PİŞMANLIK YADA KENDİLİĞİNDEN YAPILAN BEYANLARDA FAİZ İNDİRİMİ

 • VUK 371’E GÖRE, KANUNUN YAYIMLANDIĞI TARİHİ İZLEYEN İKİNCİ AYIN SONUNA KADAR PİŞMANLIK BEYANINDA BULUNANLAR, VERGİ ASLININ TAMAMI İLE Yİ-ÜFE AYLIK DEĞİŞİM ORANLARINA GÖRE HESAPLANACAK TUTARI ÖDERLER, PİŞMANLIK ZAMMI (=GECİKME ZAMMI) ÖDEMEZLER.

 

V.  MATRAH VE VERGİ BEYANLARININ ARTIRILARAK İNCELEME VE TARHİYAT

KAPSAMI DIŞINA ÇIKARTILMAYA YÖNELİK DÜZENLEMELER

1. GELİR VE KURUMLAR VERGİSİNDE MATRAH ARTIRIMI.

2011-2015 YILLARI İÇİN ZARAR BEYAN EDİLMİŞ YADA İNDİRİM-İSTİSNALAR NEDENİYLE MATRAH OLUŞMAMIŞ YADA HİÇ BEYANNAME VERMEMİŞ MÜKELLEFLERDEN,

 • GELİR VERGİSİNDE,

-          2011 YILI İÇİN 14.000 TL’DEN AZ OLMAMAK ÜZERE % 35,

-          2012 YILI İÇİN 14.820 TL’DEN AZ OLMAMAK ÜZERE % 30,

-          2013 YILI İÇİN 15.740 TL’DEN AZ OLMAMAK ÜZERE % 25,

-          2014 YILI İÇİN 16.740 TL’DEN AZ OLMAMAK ÜZERE % 20,

-          2015 YILI İÇİN 18.970 TL’DEN AZ OLMAMAK ÜZERE % 15

ORANLARINDA MATRAH ARTIRIMINDA BULUNULABİLECEKTİR. YUKARIDAKİ ASGARİ TUTARLAR, SADECE GAYRIMENKLUL KİRA GELİRİ BULUNANLARDA 1/5, BASİT USULDE VERGİLENDİRİLENLERDE 1/10 OLARAK DİKKATE ALINACAKTIR.

 • KURUMLAR VERGİSİNDE,

-          2011 YILI İÇİN 28.000 TL’DEN AZ OLMAMAK ÜZERE %35,

-          2012 YILI İÇİN 29.650 TL’DEN AZ OLMAMAK ÜZERE %30,

-          2013 YILI İÇİN 31.490 TL’DEN AZ OLMAMAK ÜZERE %25,

-          2014 YILI İÇİN 33.470 TL’DEN AZ OLMAMAK ÜZERE %20,

-          2015 YILI İÇİN 37.940 TL’DEN AZ OLMAMAK ÜZERE %15

ORANLARINDA MATRAH ARTIRIMINDA BULUNULABİLECEKTİR.

 • ARTIRILAN GELİR VE KURUMLAR VERGİSİ MATRAHLARI ÜZERİNDEN %20 VERGİ ÖDENECEKTİR. MÜKELLEFLER ARTIRIMDA BULUNDUKLARI YILA AİT BEYANNAMELERİNİ KANUNİ SÜRELERİNDE VERMİŞ, TAHAKKUK EDEN VERGİLERİNİ SÜRESİNDE ÖDEMİŞ VE BU VERGİ TÜRLERİ İÇİN BU KANUNUN BORÇ YAPILANDIRMASI İLE İLGİLİ HÜKÜMLERİNDEN YARARLANMAMOIŞ OLMALARI ŞARTIYLA ARTIRILAN MATRAHLAR % 15 ORANINDA VERGİLENDİRİLİR.

 

 • MATRAH VE VERGİ ARTIRIMINDA BULUNULAN YILLARLA İLGİLİ İNCELEME VE TARHİYAT YAPILMAYACAKTIR.

 

 • TEVKİFATA TABİ YATIRIM İNDİRİMİ VE PORTFÖY KAZANÇLARI BULUNAN KURUMLAR VERGİSİ MÜKELLEFLERİ BU KAZANÇLARI İÇİN DE MATRAH ARTIRMAK DURUMUNDADIRLAR.

 

 • MATRAH ARTIRIMINDA BULUNULAN YILLARA AİT ZARARLARIN %50’Sİ 2016 VE İZLEYEN YILLAR KARLARINDAN MAHSUP EDİLEMEZ.

 

 • KIST DÖNEMDE FAALİYETTE BULUNAN MÜKELLEFLER İÇİN MATRAH ARTIRIM TUTARLARI DA KIST OLARAK DİKKATE ALINIR.

 

 • SAHTE BELGE DÜZENLEYENLER İLE DEFTER, KAYIT VE BELGELERİ YOK EDENLER YADA YERLERİNE BAŞKA YAPRAKLAR KOYANLAR MATRAH VE VERGİ ARTIRIMI HÜKÜMLERİNDEN YARARLANAMAZLAR.

 

2. KATMA DEĞER VERGİSİNDE ARTIRIM

 • KDV MÜKELLEFLERİ, YILLIK KDV BEYANNAMELERİ İLE BİLDİRDİKLERİ BEYANNAMELERDE HESAPLANAN TOPLAM KATMA DEĞER VERGİSİNİN YILLIK TOPLAMI ÜZERİNDEN,

-  2011 YILI İÇİN %3,5,

-  2012 YILI İÇN %3,

-  2013 YILI İÇİN %2,5,

-  2014 YILI İÇİN %2

-  2015 YILI İÇİN % 1,5

ORANINA GÖRE İLGİLİ YILIN TAMAMI İÇİN KDV MATRAH ARTIRIMINDA BULUNULABİLECEKTİR. ANCAK, ARTIRIM YAPILAN YILLARDAN SONRAKİ YILLARA DEVREDEN  KDV İLE TERKİN VE İADE İŞLEMLERİ İÇİN İNCELEME VE TARHİYAT YAPILABİLECEKTİR.

3. GELİR (STOPAJ) VERGİSİNDE ARTIRIM

-          ÜCRET ÖDEMELERİNİN YILLIK GAYRISAFİ TUTARLARININ ,

-          2011 YILI İÇİN %6,

-          2012 YILI İÇİN %5,

-          2013 YILI İÇİN %4,

-          2014 YILI İÇİN %3,

-          2015 YILI İÇİN %2

ORANINDA HESAPLANACAK GELİR VERGİSİNİ ÖDEMEK ÜZERE BAŞVURU YAPMASI HALİNDE, BU DÖNEM(LER) İÇİN ÜCRET STOPAJI YÖNÜNDEN İNCELEME VE TARHİYAT YAPILMAZ.

 • MATRAH VEYA VERGİ ARTIRIMINDA BULUNULMUŞ OLSA BİLE BU KANUNUN YAYIMLANDIĞI TARİHTEN ÖNCE BAŞLANILMIŞ VE İNCELEMELERİ VE TAKDİR İŞLEMLERİ DEVAM EDER. BU İNCELEME VE TAKDİR İŞLEMLERİ 1 EKİM TARİHİNE KADAR SONUÇLANDIRILMAZSA BU İŞLEMLERE DEVAN EDİLMEZ. SONUÇLANDIRILANLAR İÇİN TARHİYAT ÖNCESİ UZLAŞMA TALEBİNDE BULUNULAMAZ. SONUÇLANDIRILAN İNCELEME VE İŞLEMLERDE MATRAH VEYA VERGİ FARKI TESPİT EDİLMESİ HALİNDE, BULUNAN FARK ARTIRILAN TUTARLAR İLE BİRLİKTE DEĞERLENDİRİLİR.

 

VI. İŞLETME KAYITLARININ DÜZELTİLMESİ

 • İŞLETMEDE BULUNDUĞU HALDE KAYITLARDA YER ALMAYAN BAZI VARLIKLARIN KAYDA ALINMASI İLE İŞLETMEDE BULUNMAYAN VE KAYITLARDA FİKTİF OLARAK YER ALAN VARLIKLAR İÇİN KAYITLARIN DÜZELTİLMESİNE OLANAK SAĞLANMAKTADIR.
 • İŞLETMEDE MEVCUT OLDUĞU HALDE KAYITLARDA YER ALMAYAN EMTİA, MAKİNA, TECHİZAT VE DEMİRBAŞLAR MÜKELLEFLERİN KENDİLERİ YADA BAĞLI OLDUĞU MESLEK KURULUŞUNCA BELİRLENECEK RAYİÇ BEDELLERİ ÜZERİNDEN VERGİ DAİRELERİNE BİLDİRİLECEK VE DEFTERLERE KAYDEDİLEBİLECEKTİR.
 • BİLDİRİLEN KIYMETLER İÇİN AMORTİSMAN AYRILMAZ,
 • BU KIYMETLER İÇİN ÖZEL KARŞILIK HESABI AÇILIR. EMTİA İÇİN AYRILAN KARŞILIK, ORTAKLARA DAĞITILMASI VEYA İŞLETMENİN TASFİYE EDİLMESİ HALİNDE SERMAYENİN UNSURU SAYILIR VE VERGİLENDİRİLMEZ. MAKİNE TEÇHİZAT VEDEMİRBAŞLAR İÇİN AYRILAN KARŞILIK BİRİKMİŞ AMORTİSMAN ADDOLUNUR.
 • BU KIYMETLERİN GENEL KDV ORANINA TABİ OLANLARI İÇİN %10, İNDİRİMLİ ORANA TABİ OLANLARI İÇİN İSE TABİ OLDUĞU ORANLARIN YARISI ORANINDA KDV ÖDENİR. EMTİA HARİÇ BU KIYMETLER İÇİN ÖDENEN VERGİ İNDİRİM KONUSU YAPILAMAZ
 • BU KIYMETLERİN SATILMASI HALİNDE SATIŞ BEDELİ BUNLARIN DEFTERE KAYDEDİLEN DEĞERİNDEN DÜŞÜK OLAMAZ.
 • KAYITLARDA YER ALDIĞI HALDE İŞLETMEDE BULUNMAYAN MALLAR, KANUNUN YAYIMINI İZLEYEN 3. AYIN SONUNA KADAR CARİ YILIN GAYRISAFİ KAR ORANIYLA FATURA DÜZENLEYİP KAYIT VE BEYANLARA İNTİKAL ETTİRİLİR. GEÇMİŞE YÖNELİK CEZA VE FAİZ UYGULANMAZ.
 • BİLANÇO ESASINA GÖRE DEFTER TUTAN MÜKELLEFLER, 31.12.2015 TARİHİ İTİBARİYLE BİLANÇODA GÖRÜLMEKLE BİRLİKTE İŞLETMEDE YER ALMAYAN KASA MEVCUDUNU VE ORTAKLARDAN ALACAKLARINI KANUNUN YAYIMINDAN İTİBAREN 3 AY İÇİNDE VERGİ DAİRESİNE BİLDİREREK KAYITLARINI DÜZELTEBİLİRLER. BEYAN EDİLEN TUTAR ÜZERİNDEN %3 VERGİ ÖDENİR. ÖDENEN VERGİLER GELİR VE KURUMLAR VERGİLERİNDEN MAHSUP EDİLEMEZ GİDER YAZILAMAZ.

 

VII. BAZI VARLIKLARIN MİLLİ EKONOMİYE KAZANDIRILMASI

 • YURT DIŞINDA BULUNAN PARA, ALTIN, DÖVİZ, MENKUL KIYMET VE DİĞER SERMAYE PİYASASI ARAÇLARINI, 31.12.2016 TARİHİNE KADAR TÜRKİYE’YE GETİREN GERÇEK VE TÜZEL KİŞİLER BU VARLIKLARI SERBESTÇE TASARRUF EDEBİLECEKLERDİR.
 • DEFTER TUTAN MÜKELLEFLER TÜRKİYE’YE GETİRDİKLERİ VARLIKLARI İŞLETMELERİNE DAHİL EDEBİLECEKLER, KAZANÇLARINA İLAVE ETMEYECEKLER VE HERHANGİ BİR VERGİ ÖDEMEKSİZİN İŞLETMELERİNDEN ÇEKEBİLECEKLERDİR.
 • BU KIYMETLER TÜRKİYE’YE GETİRİLMEDEN İŞLETMELER İÇİN YURTDIŞINDAN KULLANILAN KREDİLERİN KAPATILMASINDA KULLANILABİLECEKTİR.
 • GELİR VE KURUMLAR VERGİSİ MÜKELLEFLERİ, TÜRKİYE’DE BULUNAN ANCAK DEFTER KAYITLARINDA YER ALMAYAN PARA, ALTIN, DÖVİZ, MENKUL KIYMET VE DİĞER SERMAYE PİYASASI ARAÇLARI İLE GAYRİMENKULLERİNİ, 31.12.2016 TARİHİNE KADAR DÖNEM KAZANÇLARINA DAHİL ETMEKSİZİN KANUNİ DEFTERLERİNE KAYDEDEBİLİRLER VE HERHANGİ BİR VERGİ ÖDEMEKSİZİN İŞLETMEDEN ÇEKEBİLİRLER.
 • BU İŞLEMLER NEDENİYLE HERHANGİ BİR VERGİ İNCELEMESİ VE VERGİ TARHİYATI YAPILAMAZ.

VIII. BAŞVURU VE ÖDEME SÜRELERİ, TAKSİT FAİZLERİ

1. BAŞVURU SÜRELERİ

 • KANUN HÜKÜMLERİNDEN YARARLANMAK İSTEYENLER, (BAZI ALACAKLARDAKİ ÖZEL SÜRELER HARİÇ) KANUNUN YAYIMLANDIĞI TARİHİ İZLEYEN 2. AYIN SONUNA (31 EKİM 2016) KADAR İLGİLİ İDAREYE BAŞVURUDA BULUNABİLECEKLERDİR.
 • YASADA, BAZI ALACAKLAR İÇİN İLGİLİ BÖLÜMLERDE FARKLI BAŞVURU SÜRELERİ  ÖNGÖRÜLMÜŞTÜR.

2. ÖDEME SÜRELERİ, TAKSİT FAİZLERİ

 • ÖDEMELER, DEFATEN VEYA KANUNUN YAYIMINI İZLEYEN 3. AYDAN (SGK’YA YAPILACAK ÖDEMELRDE 4. AYDAN) BAŞLAMAK ÜZERE İKİŞER AYLIK DÖNEMLER HALİNDE AZAMİ 18 EŞİT TAKSİTTE YAPILACAKTIR.
 • DEFATEN ÖDEMELER, İLK TAKSİT ÖDEME SÜRESİ İÇİNDE YAPILABİLECEK, VE KANUNUN YAYIMINDAN ÖDEMENİN YAPILDIĞI TARİHE KADAR GEÇEN SÜRE İÇİN AYRICA FAİZ UYGULANMAYACAKTIR.
 • BU KANUNA GÖRE HESAPLANACAK TUTARIN, İLK TAKSİT ÖDEME SÜRESİ İÇERİSİNDETAMAMEN ÖDENMESİ HALİNDE, FERİ ALACAKLAR YERİNE Yİ-ÜFE AYLIK DEĞİŞİM ORANLARI ESES ALINARAK HESAPLANACAK TUTARÜZERİNDEN AYRICA % 50 İNDİRİM YAPILACAKTIR.
 • TAKSİTLE ÖDEMEDE, İKİŞER AYLIK DÖNEMLER HALİNDE 6, 9, 12, VE 18 EŞİT TAKSİTTE ÖDEME SEÇENEKLERİNDEN BİRİSİ TERCİH EDİLECEKTİR. TAKSİTLE ÖDEME SEÇENEĞİNDE ALACAK TUTARI:
 • 6 EŞİT TAKSİTTE   1.045,
 • 9 EŞİT TAKSİTTE   1.083,
 • 12 EŞİT TAKSİTTE 1.105,
 • 18 EŞİT TAKSİTTE 1.15

 

KATSAYILARI İLE ÇARPILARAK BULUNACAK TUTARIN TAKSİT SAYISINA BÖLÜNEREK, İKİŞER AYLIK DÖNEMLERDE YAPILACAK TAKSİT TUTARLARI HESAPLANIR VE ÖDEME BU TUTARLARDA YAPILIR.

 

IX.  SÜRESİNDE ÖDENMEYEN TAKSİTLER

 • BU KANUNA GÖRE ÖDENMESİ GEREKEN TAKSİTLERİN İLK İKİSİ SÜRESİNDE ÖDENMEK KOŞULUYLA, KALAN TAKSİTLERDEN; BİR TAKVİM YILINDA İKİ VEYA DAHA AZ TAKSİTİN, SÜRESİNDE ÖDENMEMESİ VEYA EKSİK ÖDENMESİ HALİNDE, ÖDENMEYEN VEYA EKSİK ÖDENEN TAKSİT TUTARLARININ SON TAKSİTİ İZLEYEN AYIN SONUNA KADAR, GECİKİLEN HER AY VE KESRİ İÇİN GECİKME ZAMMI ORANINDA HESAPLANACAK GEÇ ÖDEME ZAMMI İLE BİRLİKTE ÖDENMESİ ŞARTIYLA BU KANUN HÜKÜMLERİNDEN YARARLANILIR. İLK İKİ TAKSİTİNSÜRESİNDE TAM ÖDENMEMESİ VEYA SÜRESİNDE ÖDENMEYEN VEYA EKSİK ÖDENEN DİĞER TAKSİTLERİN BELİRTİLEN ŞEKİLDE DE ÖDENMEMESİ VEYA BİR TAKVİM YILINDA İKİDEN FAZLA TAKSİTİN SÜRESİNDE ÖDENMEMESİ VEYA EKSİK ÖDENMESİ HALİNDE MATRAH VE VERGİ ARTIRIMINA İLİŞKİN HÜKÜMLER SAKLI KALMAK KAYDIYLA BU KANUN HÜKÜMLERİNDEN YARARLANMA HAKKI KAYBEDİLİR. BU HÜKÜM HER BİR MADDE VE ALACAKLI İDARELER AÇISINDAN TAKSİTLENDİRİLEN ALACAKLAR İÇİN AYRI AYRI UYGULANIR.