Döviz Kurları - Kur Arşivi

Alış Satış
Dolar 6.0762 6.0872
Euro 6.7819 6.7941
Sterlin 7.6841 7.7242
Güncelleme Tarihi: 22.05.2019 - 15:30
Kullanacağınız kur bir gün önce belirlenen kur olmalıdır

E-Bülten

Duyuru ve gelişmelerimizden haberdar olmak için e-bülten listemize üye olabilirsiniz.

Sayı : 2010/58 BAZI ALACAKLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASI İLE SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU VE DİĞER BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TASARISI

-

Kamuoyunda af kanunu olarak bilinen yasa tasarısı birçok hususu içeren kapsamlı bir tasarıdır. Her bir müşterimizin tasarıdaki düzenlemelerin başlıklarını dikkatlice okuyup şirketindeki çözülmemiş veya ileride sorun olarak ortaya çıkabilecek hususların tasarıda yer alıp almadığını sorgulaması yerinde olacaktır. Konuyla ilgili sorularınızı veya birlikte değerlendirme taleplerinizi lütfen bize iletiniz.

Tasarının önemli hususlarının özetlenmiş halini aşağıda bulacaksınız.

İÇİNDEKİLER

I. KAPSAM

II. TAHSİLATIN HIZLANDIRILMASINA YÖNELİK YENİDEN YAPILANDIRMA VE
AF İÇERİKLİ DÜZENLEMELER

III. İNCELEME VE TARHİYAT AŞAMALARINDAKİ İŞLEMLER HAKKINDAKİ
UZLAŞMA NİTELİĞİNDEKİ DÜZENLEMELER

IV. PİŞMANLIK YADA KENDİLİĞİNDEN YAPILAN BEYANLARDA FAİZ İNDİRİMİ

V. MATRAH VE VERGİ BEYANLARININ ARTIRILARAK İNCELEME VE TARHİYAT
KAPSAMI DIŞINA ÇIKARTILMAYA YÖNELİK DÜZENLEMELER

VI. KAYITLARIN GERÇEK DURUMA GÖRE DÜZELTİLMESİNE DÖNÜK STOK
BEYANLARI

VII. BAŞVURU VE ÖDEME SÜRELERİ, TAKSİT FAİZLERİ

VIII. SÜRESİNDE ÖDENMEYEN TAKSİTLERİN DURUMU İLE YAPILANDIRMAYI
KISMEN YADA TAMAMEN SONA ERDİREN HALLER

IX . TASARI İLE BAZI KANUNLARDA YAPILAN DEĞİŞİKLİK VE DÜZENLEMELER

X. SONUÇ VE DEĞERLENDİRME

I. KAPSAM

* VUK KAPSAMINDA OLUP 31.07.2010 TARİHİNDEN ÖNCEKİ DÖNEMLERE AİT VERGİLER, VERGİ CEZALARI, GECİKME FAİZİ VE GECİKME ZAMLARI,
* GÜMRÜK İDARESİNCE ALINAN VE 31.07.2010 TARİHİNDEN ÖNCESİNE AİT VERGİLER İLE GÜMRÜK VERGİLERİ, İDARİ PARA CEZALARI, FAİZLER, ZAMLAR, GECİKME ZAMLARI,
* HAZİRAN/2010 VE ÖNCEKİ AYLARA AİT SİGORTA PRİMİ, EMEKLİLİK KESENEĞİ, VE KURUM KARŞILIĞI, İŞSİZLİK SİGORTASI PRİMİ, SOSYAL GÜVENLİK DESTEK PRİMİ, İSTEĞE BAĞLI SİGORTA PRİMLERİ VE TOPLULUK SİGORTASI PRİMİ, EKSİK İŞÇİLİK ÜZERİNDEN ÖDENMESİ GEREKEN SİGORTA PRİMLERİ, İDARİ PARA CEZALARI İLE BUNLARIN TAMAMINA BAĞLI GECİKME CEZASI VE GECİKME ZAMLARI,
* İL ÖZEL İDARELERİNİN 31.07.2010 ÖNCESİNE AİT ÖZEL İDARE PAYI HARİÇ ASLİ VE FER’İ AMME ALACAKLARI,
* BELEDİYELERİN, BELEDİYE PAYLARI HARİÇ ASLİ VE FER’İ AMME ALACAKLARI İLE ÜCRET ALACAKLARI SU BEDELİ ALACAKLARI,
* TOBB’NİN ODA VE BORSALARDAN, ODA VE BORSALARIN DA ÜYELERİNDEN OLAN AİDAT ALACAKLARI,
* ASKERLİK, SEÇİM, TRAFİK VE NÜFÜS İDARELERİNCE VERİLEN İDARİ PARA CEZALARI,
* PAY VE FONLAR, ŞEKER FİYAT FARKI, AKARYAKIT FİYAT İSTİKRAR PAYI VE AKARYAKIT FİYAT FARKLARI, KILAVUZ VE ROMÖRKÖRCÜLÜK HİZMETLERİ DIŞINDA DENİZCİLİKTE ALINAN BEDELLERİN ASILLARI VE FER’İLERİ,
* DİĞER ALACAKLAR…

II. TAHSİLATIN HIZLANDIRILMASINA YÖNELİK YENİDEN YAPILANDIRMA VE AF
İÇERİKLİ DÜZENLEMELER

A. KESİNLEŞMİŞ AMME ALACAKLARI
1. MALİYE, GÜMRÜK, SOSYAL GÜVENLİK, İL ÖZEL İDARELERİ İLE BELEDİYELERİN KESİNLEŞMİŞ VERGİ VE SİGORTA PRİMİ ALACAKLARININ ASLININ TAMAMI ÖDENECEKTİR. ANCAK BU ALACAKLARA BAĞLI ZAM, FAİZ VB. FER’İLERİN YERİNE, KANUNUN YAYIMI TARİHİ İTİBARİYLE TEFE/ÜFE AYLIK DEĞİŞİM ORANINA (“DEĞİŞİM ORANI”)GÖRE HESAPLANACAK TUTAR ÖDENECEK OLUP ARADAKİ FARKIN TAHSİLİNDEN VAZGEÇİLECEKTİR.
2. ASLA BAĞLI OLMAYAN CEZALAR İLE İDARİ PARA CEZALARININ %50’Sİ VE BUNLARIN GECİKME ZAMMI YERİNE DEĞİŞİM ORANINA GÖRE HESAPLANACAK İNDİRİMLİ TUTAR ÖDENECEKTİR.
3. TOBB, ODA VE BORSALARIN AİDAT ALACAKLARININ ASLININ ÖDENMESİ HALİNDE GECİKME ZAMLARININ TAMAMINDAN VAZGEÇİLMEKTEDİR.
4. DİĞER AMME ALACAKLARINDA PRENSİP OLARAK ALACAK ASLININ TAMAMI İLE ZAM VE FAİZLERİ YERİNE DEĞİŞİM ORANINA GÖRE HESAPLANACAK İNDİRİMLİ TUTARLAR ÖDENECEKTİR.
5. BAZI ALACAKLARDAKİ ÖZEL DURUMLARA ÖRNEKLER
- KABAHATLER KANUNUNA GÖRE (TÜTÜN MAMULLERİNİN KULANIMI HARİÇ) VERİLEN 120 TL’NİN ALTINDAKİ CEZALAR TEBLİĞ EDİLMEZ. TEBLİĞ EDİLMİŞSE FER’İLERİ İLE BİRLİKTE TERKİN EDİLİR.
- MALİYE, SGK VE GÜMRÜKÇE TAHSİL EDİLEN VERGİLERDE ASLI 50 TL’NİN (GÜMRÜKTEKİ İDARİ PARA CEZALARINDA 60 TL) ALTINDA KALAN ALACAKLAR VE FER’LERİ TERKİN EDİLİR.
- YAŞLI, MUHTAÇ VE GÜÇSÜZLERDEN %50 FAZLASIYLA GERİ ALINMASI GEREKEN ALACAKLAR TERKİN EDİLİR.
- ÖĞRENCİLERİN KREDİ BORÇLARI DEĞİŞİK DURUMLARA GÖRE YENİDEN YAPILANDIRILMAKTADIR.
- TRT TARAFINDAN TAHSİL EDİLEN ELEKTRİK ENERJİSİ SATIŞ BEDELİ PAYLARI VE BANDROL ÜCRETLERİ İLE İDARİ PARA CEZALARI, KESİNLEŞMİŞ YADA KESİNLEŞMEMİŞ DURUMUNA GÖRE AMME ALACAKLARI İLE BENZER ÖLÇÜLERE GÖRE ÖDENEBİLECEKTİR.
- KOSGEB TARAFINDAN 31.07.2010 TARİHİNDEN ÖNCE KULLANDIRILAN VE KANUNUN YAYIMI TARİHİNDEN ÖNCE UYGUNSUZLUĞU TESPİT EDİLMİŞ OLUP GERİ ÖDEMELERİ İHLAL EDİLMİŞ DESTEKLERDEN YARGI KARARI KESİNLEŞMİŞLERDE, ASLININ TAMAMI İLE FAİZLERİ YERİNE DEĞİŞİM ORANINA GÖRE HESAPLANACAK FAİZİ ÖDENECEK; YARGI SÜRECİ DEVAM EDNLERDE İSE SADECE ASLININ ÖDENMESİ YETERLİ OLACAKTIR.
- TEDAŞ VE İŞTİRAKİ DAĞITIM ŞİRKETLERİNİN 31.07.2010 ÖNCESİ ALACAKLARINDAN ÖDENMEYENLERİN ASLI VE DEĞİŞİM ORANINA GÖRE HESAPLANACAK FAİZİ ÖDENECEK; TARIMSAL SULAMADAKİ ELEKTRİK KULLANIMLARINDA ÖZEL TAKSİT SÜRELERİ BELİRLENEBİLECEKTİR.
ÖZEL SEKTÖR ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETLERİ DE ALACAKLARINI BENZER ŞEKİLDE YAPILANDIRABİLECEKLERDİR……..
- OSB’LERDE, 31,10.2010 ÖNCESİNE AİT AİDAT,İ ELEKTRİK, SU VE DOĞALGAZ ALACAKLARININ ASLI İLE KANUNUN YAYIMI TARİHİNE KADAR DEĞİŞİM ORANINA GÖRE HESAPLANACAK FAİZLERİNİN ÖDENMESİ YETERLİ OLACAKTIR.
- DDY’NİN ULAŞTIRMA BAKANLIĞINDAN OLAN ALACAKLARI TERKİN EDİLİR.
- TEŞVİK BELGELİ İNŞA EDİLEREK SATILMIŞ GEMİ VE YATLARA İLİŞKİN HARCAMALARI NEDENİYLE YATIRIM İNDİRİMİNDEN YARARLANMIŞ OLANLARA, KANUNUN YAYIMINDAN ÖNCEKİ DÖNEMLER DAHİL TARHİYAT YAPILMAZ, YAPILMIŞ TARHİYATLAR, TAHAKKUKLAR VE AÇILMIŞ DAVALARDAN VAZGEÇİLİR. AYNI DURUM, KDV KANUNUNUN 13. MADDE BİRİNCİ FIKRA (a) BENDİNDEKİ DEĞİŞİKLİKLE GETİRİLEN YENİ İSTİSNA (DENİZ VE YÜZER TAŞIMA ARAÇLARI İMAL-İNŞA EDENLERE YAPILAN TESLİM VE HİZMETLER İSTİSNASI) UYGULAMASI İÇİN DE GEÇERLİDİR.
- TEKEL’İN TOPTAN SATICILARLA ARASINDAKİ SÖZLEŞMELER NEDENİYLE YARATILAN DAMGA VERGİSİ İHTİLAFLARI, TAHAKKUKLARI VE TAHSİLATLARINDAN VAZGEÇİLİR.
- MÜLGA GELİŞTİRME VE DESTEKLEME FONU KAYNAKLI KREDİLERDEN GERİ ÖDENMEYENLERİN ASLININ TAMAMI İLE DEĞİŞİM ORANINA GÖRE HESAPLANACAK FAİZİ ÖDENECEKTİR. BU FONDAN KULLANDIRILAN VE HAZİNE KAYNAĞINA DÖNÜŞEN AFET KREDİLERİNİN GERİ ÖDEENMESİNDE DAHA UYGUN FAİZ UYGULAMASI ÖNGÖRÜLMÜŞTÜR.
- TARIMSAL KALKINMA VE TARIMSAL AMAÇLI KOOPERATİFLERE VE ORTAKLARINA KULLANDIRILAN KREDİLER DE ALACAK ASLININ TAMAMI VE DEĞİŞİM ORANINA GÖRE HESAPLANACAK FAİZİ İLE BİRLİKTE YENİDEN YAPILANDIRILMAKTADIR.
- DSİ TARAFINDAN İNŞA EDİLEN YER ALTI SUYU SULAMA VE/VEYA ŞEBEKE YATIRIM BEDELLERİNİN 31.07.2010 TARİHİNDEN ÖNCE GERİ ÖDENMESİ GEREKEN TAKSİTLERİN ASILLARININ ÖDENMESİ HALİNDE FER’İLERİN TAMAMI TERKİN EDİLECEKTİR.
- KÜLTÜR TABİAT VARLIKLARININ 31.07.2010 TARİHİNDEN ÖNCE BAKIMI VE ONARIMI AMACIYLA KULLANDIRILAN KREDİLERDEN, KANUNUN YAYIMI TARİHİNDE ÖDNMEMİŞ TAKSİTLERİN ASLI VE DEĞİŞİM ORANINA GÖRE HESAPLANACAK FAİZİ ÖDENECEKTİR.

B. KESİNLEŞMEMİŞ VEYA DAVA SAFHASINDAKİ AMME ALACAKLARI
1. DAVA AÇMA SÜRESİ İÇİNDE OLANLAR, HENÜZ YARGIDA KARAR VERİLMEMİŞ OLANLAR İLE BOZMA KARARI VERİLDİĞİ HALLERDE ALACAK ASLININ %50’Sİ İLE DEĞİŞİM ORANINA GÖRE HESAPLANACAK İNDİRİMLİ FAİZ TUTARI ÖDENECEK, FAİZLERİNİN KALANI İLE CEZALARININ TAMAMININ TAHSİLİNDEN VAZGEÇİLECEKTİR.
2. YARGIDA VERİLEN SON KARAR, MÜKELLEF LEHİNE İSE ALACAK ASLININ %20’Sİ, İDARE LEHİNE İSE TAMAMININ ASLI ÖDENECEK, BU TUTARLARA FAİZLERİ YERİNE DEĞİŞİM ORANI UYGULANACAKTIR. HER İKİ TARAF İÇİN DE LEHE KARAR VERİLEN KARARIN KISMEN OLMASI HALİNDE BU ORANLAR KISMEN UYGULANACAKTIR.
3. ASLA BAĞLI OLMAYAN CEZALARDA, YUKARIDA BELİRTİLEN ORANLARIN YARISI (%50 YERİNE %25, %20 YERİNE %10 ORANI UYGULANIR).
4 . SON KARARDAN MAKSAT, KANUNUN YAYIMI TARİHİNDEN ÖNCE TARAFLARDAN BİRİNE TEBLİĞ EDİLMİŞ OLAN KARARDIR.
5. UZLAŞMA AŞAMASINDAKİLERLE UZLAŞMA SAĞLANAMAMIŞ OLANLARA DA YUKARIDAKİ ESASLAR UYGULANIR.
6. DAVA SAFHASINDA YADA DAVA AÇMA SÜRESİ İÇİNDEKİ SGK İDARİ PARA CEZALARININ %25’İ İLE AYLIK DEĞİŞİM ORANLARINA GÖRE HESAPLANACAK TUTAR ÖDENECEKTİR.
7. EKSİK İŞÇİLİK TUTARI ÜZERİNDEN HESAPLANAN EKSİK SİGORTA PRİM TUTARLARININ ASLININ TAMAMI İLE AYLIK DEĞİŞİM ORANINA GÖRE HESAPLANACAK TUTARLAR ÖDENECEKTİR. GECİKME FAİZİ VE GECİKME ZAMMI ÖDENMEYECEKTİR.

III. İNCELEME VE TARHİYAT AŞAMASINDAKİ İŞLEMLER HAKKINDA UZLAŞMA
MAHİYETİNDEKİ DÜZENLEMELER

KANUNUN YAYIMI TARİHİNDE, İNCELEME VE TARHİYAT AŞAMASINDAKİ İŞLEMLERE DEVAM EDİLİR. BU İŞLEMLERİN TAMAMLANMASINDAN SONRA:
1. VERGİLERDE, TARH EDİLEN VERGİNİN %50’Sİ İLE GECİKME FAİZİ YERİNE DEĞİŞİM ORANINA GÖRE HESAPLANACAK TUTAR ÖDENİR, CEZALAR ÖDENMEZ.
2. VERGİ ASLINA BAĞLI OLMAYAN CEZALARDA CEZA TUTARININ %25’İ ÖDENİR KALANI ÖDENMEZ.
3. YUKARIDAKİ ESASLAR, TARHİYAT ÖNCESİNDE UZLAŞMA AŞAMASINDAKİLER YADA UZLAŞMAMIŞ OLANLAR İÇİN DE UYGULANIR.
4. İNCELEMEYE BAŞLAMADAN MAKSAT, TUTANAK DÜZENLENMESİ, YAZI İLE DAVET YADA DEFTER BELGE İSTENMESİ YADA DEFTER VE BELGELERİN İNCELEME ELEMANINLARINA İBRAZ EDİLMİŞ OLMASIDIR.

IV. PİŞMANLIK YADA KENDİLİĞİNDEN YAPILAN BEYANLARDA FAİZ İNDİRİMİ
VUK 371’E GÖRE, KANUNUN YAYIMLANDIĞI TARİHİ İZLEYEN İKİNCİ AYIN SONUNA KADAR PİŞMANLIK BEYANINDA BULUNANLAR, VERGİ ASLININ TAMAMI İLE DEĞİŞİM ORANINA GÖRE HESAPLANACAK TUTARI ÖDERLER, PİŞMANLIK ZAMMI (=GECİKME ZAMMI) ÖDEMEZLER

.

V. MATRAH VE VERGİ BEYANLARININ ARTIRILARAK İNCELEME VE TARHİYAT
KAPSAMI DIŞINA ÇIKARTILMAYA YÖNELİK DÜZENLEMELER

1. GELİR VE KURUMLAR VERGİSİNDE MATRAH ARTIRIMI.
2006-2009 YILLARI İÇİN ZARAR BEYAN EDİLMİŞ YADA İNDİRİM-İSTİSNALAR NEDENİYLE MATRAH OLUŞMAMIŞ YADA HİÇ BEYANNAME VERMEMİŞ MÜKELLEFLERDEN,

•GELİR VERGİSİNDE,
•2006 YILI İÇİN 10.000 TL’DEN AZ OLMAMAK ÜZERE % 30,
•2007 YILI İÇİN 12.000 TL’DEN AZ OLMAMAK ÜZERE % 25,
•2008 YILI İÇİN 15.000 TL’DEN AZ OLMAMAK ÜZERE %20,
•2009 YILI İÇİN 20.000 TL’DEN AZ OLMAMAK ÜZERE %15,
ORANLARINDA MATRAH ARTIRIMINDA BULUNULABİLECEKTİR. YUKARIDAKİ ASGARİ TUTARLAR, SADECE GAYRIMENKLUL KİRA GELİRİ BULUNANLARDA 1/5, BASİT USULDE VERGİLENDİRİLENLERDE 1/10 OLARAK DİKKATE ALINACAKTIR.

•KURUMLAR VERGİSİNDE,
•2006 YILI İÇİN 30.000 TL’DEN AZ OLMAMAK ÜZERE %30,
•2007 YILI İÇİN 36.000 TL’DEN AZ OLMAMAK ÜZERE %25,
•2008 YILI İÇİN 45.000 TL’DEN AZ OLMAMAK ÜZERE %20,
•2009 YILI İÇİN 60.000 TL’DEN AZ OLMAMAK ÜZERE %15,
ORANLARINDA MATRAH ARTIRIMINDA BULUNULABİLECEKTİR.

•ARTIRILAN GELİR VE KURUMLAR VERGİSİ MATRAHLARI ÜZERİNDEN %20 VERGİ ÖDENECEKTİR.
• MATRAH ARTIRIMINDA BULUNULAN YILDA/YILLARDA, KANUNİ SÜRESİ İÇİNDE BEYANDA BULUNMUŞ VE YİNE SÜRESİ İÇİNDE VERGİSİNİ ÖDEMİŞ OLANLAR (İSTİSNA, İNDİRİM VE MAHSUP NEDENİYLE ÖDENECEK VERGİ BULUNMAMASI DURUMU DAHİL), (5 PUAN DAHA DÜŞÜK ORANDA) %15 ORANINDA VERGİ ÖDEYECEKLERDİR….

•PRENSİP OLARAK, MATRAH VE VERGİ ARTIRIMINDA BULUNULAN YILLARLA İLGİLİ İNCELEME VE TARHİYAT YAPILMAYACAKTIR.
•TEVKİFATA TABİ YATIRIM İNDİRİMİ VE PORTFÖY KAZANÇLARI BULUNAN KURUMLAR VERGİSİ MÜKELLEFLERİ BU KAZANÇLARI İÇİN DE MATRAH ARTIRMAK DURUMUNDADIRLAR.

•MATRAH ARTIRIMINDA BULUNULAN YILLARA AİT ZARARLARIN %50’Sİ 2010 VE İZLEYEN YILLAR KARLARINDAN MAHSUP EDİLEMEZ.
•KIST DÖNEMDE FAALİYETTE BULUNAN MÜKELLEFLER İÇİN MATRAH ARTIRIM TUTARLARI DA KIST DİKKATE ALINIR.

•SAHTE BELGE DÜZENLEYENLER İLE DEFTER, KAYIT VE BELGELERİ YOK EDENLER YADA YERLERİNE BAŞKA YAPRAKLAR KOYANLAR MATRAH VE VERGİ ARTIRIMI HÜHÜMLERİNDEN YARARLANAMAZLAR.

2. KATMA DEĞER VERGİSİNDE ARTIRIM
KDV MÜKELLEFLERİ, YILLIK KDV BEYANNAMELERİ İLE BİLDİRDİKLERİ BEYANNAMELERDE HESAPLANAN TOPLAM KATMA DEĞER VERGİSİNİN YILLIK TOPLAMI ÜZERİNDEN,
- 2006 YILI İÇİN %3,
- 2007 YILI İÇN %2,5,
- 2008 YILI İÇİN %2,
- 2009 YILI İÇİN %1,5
ORANINA GÖRE İLGİLİ YILIN TAMAMI İÇİN KDV MATRAH ARTIRIMINDA BULUNULABİLECEKTİR. ANCAK, ARTIRIM YAPILAN YILLARDAN SONRAKİ YILLARA DEVREDEN KDV BAKIMINDAN TERKİN VE İADE İŞLEMLERİ İÇİN İNCELEME VE TARHİYAT YAPILABİLECEKTİR.
3. GELİR (STOPAJ) VERGİSİNDE ARTIRIM
ÜCRET ÖDEMELERİNİN YILLIK GAYRISAFİ TUTARLARININ ,

•2006 YILI İÇİN %5,
•2007 YILI İÇİN %4,
•2008 YILI İÇİN %3,
•2009 YILI İÇİN %2
ORANINDA HESAPLANACAK TUTARLARDA ARTIRILARAK HESAPLANACAK GELİR VERGİSİ OLARAK ÖDEMEK ÜZERE BAŞVURU YAPILMASI HALİNDE, BU DÖNEM(LER) İÇİN ÜCRET STOPAJI YÖNÜNDEN İNCELEME VE TARHİYAT YAPILMAZ.

VI. KAYITLARIN GERÇEK DURUMA GÖRE DÜZELTİLMESİNE DÖNÜK STOK
BEYANLARI

TASARI İLE İŞLETMEDE BULUNDUĞU HALDE KAYITLARDA YER ALMAYAN BAZI VARLIKLARIN KAYDA ALINMASI İLE İŞLETMEDE BULUNMAYAN VE KAYITLARDA FİKTİF OLARAK YER ALAN VARLIKLAR İÇİN KAYITLARIN DÜZELTİLMESİNE OLANAK SAĞLANMAKTADIR.
1. İŞLETMEDE MEVCUT OLDUĞU HALDE KAYITLARDA YER ALMAYAN EMTİA, MAKİNA, TECHİZAT VE DEMİRBAŞLAR MÜKELLEFLERİN KENDİLERİ YADA BAĞLI OLDUĞU MESLEK KURULUŞUNCA BELİRLENECEK RAYİÇ BEDELLERİ ÜZERİNDEN VERGİ DAİRELERİNE BİLDİRİLECEK VE DEFTERLERE KAYDEDİLEBİLECEKTİR.
- BİLDİRİLEN KIYMETLER İÇİN AMORTİSMAN AYRILMAZ,
- BU KIYMETLER İÇİN ÖZEL KARŞILIK HESABI AÇILIR
- BU KIYMETLERİN GENEL KDV ORANINA TABİ OLANLARI İÇİN %10, İNDİRİMLİ ORANA TABİ OLANLARI İÇİN İSE YARISI (%5) KDV ÖDENİR. EMTİA HARİÇ BU KIYMETLER İÇİN ÖDENEN VERGİ İNDİRİM KONUSU YAPILAMAZ
- KIYMETLİ MADEN VE ZİYNET EŞYASI BİLDİRİMLERİNDE VERGİ ORANI %2,5’TİR.
2. KAYITLARDA YER ALDIĞI HALDE İŞLETMEDE BULUNMAYAN MALLAR, KANUNUN YAYIMINI İZLEYEN 3. AYIN SONUNA KADAR CARİ YILIN GAYRISAFİ KAR ORANIYLA KAYIT VE BEYANLARA İNTİKAL ETTİRİLİR. GEÇMİŞE YÖNELİK CEZA VE FAİZ UYGULANMAZ.
3. BİLANÇO ESASINA GÖRE DEFTER TUTAN MÜKELLEFLER, 31.12.2009 TARİHİ İTİBARİYLE BİLANÇODA GÖRÜLMEKLE BİRLİKTE İŞLETMEDE YER ALMAYAN KASA MEVCUDUNU, KANUNUN YAYIMINDAN İTİBAREN 3 AY İÇİNDE VERGİ DAİRESİNE BİLDİREREK KAYITLARINI DÜZELTEBİLİRLER. BEYAN EDİLEN TUTAR ÜZERİNDEN %10 VERGİ ÖDENİR.
VII. BAŞVURU VE ÖDEME SÜRELERİ, TAKSİT FAİZLERİ
1. BAŞVURU SÜRELERİ
KANUN HÜKÜMLERİNDEN YARARLANMAK İSTEYENLER, (BAZI ALACAKLARDAKİ ÖZEL SÜRELER HARİÇ) KANUNUN YAYIMLANDIĞI TARİHİ İZLEYEN 2. AYIN SONUNA KADAR İLGİLİ İDAREYE BAŞVURUDA BULUNABİLECEKLERDİR. (BAŞVURU SÜRESİNİN ŞUBAT YADA TBMM GENEL KURUL GÜNDEMİNİN ARALIK AYINDAKİ YOĞUNLUĞU NEDENİYLE MART SONU OLMASI BEKLENMEKTEDİR).
TASARIDA, BAZI ALACAKLAR İÇİN İLGİLİ BÖLÜMLERDE FARKLI BAŞVURU SÜRELERİ ÖNGÖRÜLMÜŞTÜR.

•KANUNUN YAYIMI TARİHİNDE İNCELEME VE TARHİYAT AŞAMASINDA BULUNAN VERGİLERDE İHBARNAMENİN TEBLİĞİNDEN İTİBAREN 30 GÜN İÇİNDE,
•STOK BEYANINDA, BİLDİRİM-BEYAN SÜRESİ KANUNUN YAYIMINI İZLEYEN TARİHİ İZLEYEN 3. AY SONUNA KADAR,
•TRT ALACAKLARINDA, TRT TARAFINDAN YAPILACAK HESAPLAMANIN BİLDİRİM TARİHİNDEN İTİBAREN 60 GÜN,
•TOBB, ODALAR VE BORSALARIN AİDAT ALACAKLARINDA BAŞVURU ÖNGÖRÜLMEMİŞ OLUP, BORÇLULARIN KANUNUN YAYIMLANDIĞI AYDAN BAŞLAMAK ÜZERE 6 AY İÇİNDE ÖDEME YAPILMASI YETERLİDİR.
•SULAMA KREDİLERİNDE KANUNUN YAYIMINI İZLEYEN AYDAN İTİBAREN 4 AY İÇİNDE BAŞVURULACAKTIR.

2. ÖDEME SÜRELERİ, TAKSİT FAİZLERİ
ÖDEMELER, DEFATEN VEYA KANUNUN YAYIMINI İZLEYEN 3. AYDAN (SGK’YA YAPILACAK ÖDEMELRDE 4. AYDAN) BAŞLAMAK ÜZERE İKİŞER AYLIK DÖNEMLER HALİNDE AZAMİ 18 EŞİT TAKSİTTE YAPILACAKTIR. DEFATEN ÖDEMELER, İLK TAKSİT ÖDEME SÜRESİ İÇİNDE YAPILABİLECEK, VE KANUNUN YAYIMINDAN ÖDEMENİN YAPILDIĞI TARİHE KADAR GEÇEN SÜRE İÇİN AYRICA FAİZ UYGULANMAYACAKTIR.
TAKSİTLE ÖDEMEDE, İKİŞER AYLIK DÖNEMLER HALİNDE 6, 9, 12, VE 18 EŞİT TAKSİTTE ÖDEME SEÇENEKLERİNDEN BİRİSİ TERCİH EDİLECEKTİR. TAKSİTLE ÖDEME SEÇENEĞİNDE ALACAK TUTARI:

•6 EŞİT TAKSİTTE 1.05,
•9 EŞİT TAKSİTTE 1.07,
•12 EŞİT TAKSİTTE 1.10
•18 EŞİT TAKSİTTE 1.15
KATSAYILARI İLE ÇARPILARAK BULUNACAK TUTARIN TAKSİT SAYISINA BÖLÜNEREK, İKİŞER AYLIK DÖNEMLERDE YAPILACAK TAKSİT TUTARLARI HESAPLANIR VE ÖDEME BU TUTARLARDA YAPILIR.
YUKARIDA BELİRTİLEN GENEL ÖDEME VE TAKSİTLENDİRME SÜRELERİNİN DIŞINDA, KANUNDA BAZI ALACAKLAR İÇİN FARKLI ÖDEME VE TAKSİTLENDİRME SÜRELERİ DE ÖNGÖRÜLMÜŞTÜR. ÖRNEĞİN,

•KANUNUN YAYIMI TARİHİNDE İNCELEME VE TARHİYAT SAFHASINDA BULUNAN ALACAKLARDA ÖDEME, İKİŞER AYLIK DÖNEMLERDE 6 EŞİT TAKSİTTE 1 YIL İÇİNDE YAPILACAKTIR.
•STOK BEYANINDA ÖDEME, BEYAN SÜRESİ İÇİNDE YAPILIR, TAKSİTLENDİRİLMEZ.
•ÖĞRENCİ KREDİLERİNDE, GEÇMİŞ TAKSİTLER 2 AYLIK BAŞVURU SÜRESİNE, KALAN TUTARLAR İZLEYEN DÖNEMLERDE ÖDENİR.
•TOBB, ODA BORSA AİDAT ALACAKLARI KANUNUN YAYIMINI İZLEYEN 6 AYİÇİNDE ÖDENİR.
•ORMAN KÖYLÜLERİ, İLK TAKSİDİ KANUNUN YAYIMINI İZLEYEN 4. AYDAN BAŞLAYARAK ALTIŞAR AYLIK DÖNEMLERDE 6 EŞİT TAKSİTTE ÖDERLER.
•SULAMA TESİSLERİ VE ŞEBEKE YATIRIMLARININ GERİ ÖDEMESİ, BAŞVURUNUN YAPILACAĞI 4. AYI İZLEYEN (5.) AYDAN BAŞLAMAK ÜZERE İKİŞER AYLIK DÖNEMLER HALİNDE 6 EŞİT TAKSİTTE ÖDEENİR.
•KÜLTÜR VARLIKLARINDA GERİ ÖDEME KANUNUN YAYIMINI İZLEYEN 4. AYDAN BAŞLAYARAK İKİŞER AYLIK DÖNEMLERDE AZAMİ 18 EŞİT TAKSİTTE ÖDENİR.
VIII. SÜRESİNDE ÖDENMEYEN TAKSİTLERİN DURUMU İLE YAPILANDIRMAYI
KISMEN YADA TAMAMEN SONA ERDİREN HALLER

1. CARİ ÖDEMELERDEKİ AKSAMALARIN YAPILANDIRMAYA ETKİSİ
KESİNLEŞMİŞ VE KESİNLEŞMEMİŞ ALACAKLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASINDAN YARARLANANLAR, YILLIK GELİR VE KURUMLAR VERGİLERİNİ, GELİR VE KURUMLAR (STOPAJ) VERGİLERİNİ, KATMA DEĞER VERGİSİ VE ÖZEL TÜKETİM VERGİSİNİ: TAKSİT ÖDEME SÜRESİNCE ZOR DURUM OLMAKSIZIN HER BİR VERGİ TÜRÜ İTİBARİYLE BİR TAKVİM YILINDA 2’DEN FAZLA VADESİNDE ÖDEMEMELERİ HALİNDE KALAN TAKSİTLERİ İÇİN YAPILANDIRMAYA GÖRE ÖDEME HAKLARINI KAYBEDERLER.
2. SÜRESİ İÇİNDE ÖDENMEYEN TAKSİTLERİN DURUMU İLE YAPILANDIRMAYA ETKİSİ
* BİR TAKVİM YILINDA 2 YADA DAHA AZ (1 TAKSİT) TAKSİTİN SÜRESİNDE ÖDENMEMESİ HALİNDE YAPILANDIRMA HAKKI KAYBEDİLMEZ, YAPILANDIRMA SÜRECİ DEVAM EDER, ANCAK SÜRESİNDE ÖDENMEYEN TAKSİTLERE 6183’E GÖRE BELİRLENEN GECİKME ZAMMI ORANINDA GEÇ ÖDEME ZAMMI ÖDENİR.
* SÜRESİNDE ÖDENMEYEN TAKSİTLERİN YUKARIDA BELİRTİLEN ŞEKİLDE ÖDENMEMESİ YADA YAPILANDIRILAN BORCA AİT İKİDEN FAZLA TAKSİTİN SÜRESİNDE ÖDENMEMESİ VEYA EKSİK ÖDENMESİ HALİNDE (MATRAH VE VERGİ ARTIRIMINA İLİŞKİN HÜKÜMLER HARİÇ) YAPILANDIRMA HAKKI KAYBEDİLİR.
* MATRAH VE VERGİ ARTIRIMINDA, ÖDENMEYEN TUTARLARA 6183’E GÖRE BELİRLENEN
GECİKME ZAMMI ORANI BİR KAT FAZLA UYGULANARAK TAKİP VE TAHSİLAT YAPILIR.

* YUKARIDA BELİRTİLEN HALLER DIŞINDA BORÇLULAR YAPILANDIRMADAN, YAPTIKLARI TAKSİT ÖDEMELERİ KADAR YARARLANIRLAR.
3. HACİZLERİN KALDIRILMASI, TEMİNATLARIN İADESİ
YENİDEN YAPILANDIRILARAK ÖDENECEK BORÇLAR İÇİN DAHA ÖNCE TATBİK EDİLMİŞ HACİZLER, YAPILAN ÖDEMELER NİSPETİNDE KALDIRILIR, ÖDEMEYE İSABET EDEN TEMİNATLAR İADE EDİLİR.

IX . TASARI İLE BAZI KANUNLARDA YAPILAN DEĞİŞİKLİK VE DÜZENLEMELER

HÜKÜMET TASARISINDA 7’Sİ GEÇİCİ OLMAK ÜZERE TOPLAM 120 MADDE BULUNMAKTADIR. ALT KOMİSYON, KOMİSYON VE GENEL KURUL AŞAMALARINDA YENİ MADDELER EKLENMESİ BEKLENMEKTEDİR.
TASARININ DEĞİŞİKLİKLE İLGİLİ MADDELERİNİN ÇOĞUNLUĞUNU, 5510 SAYILI SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU İLE 657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNU HAKKINDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER OLUŞTURMAKTADIR. ÇOK SAYIDA “İBARE DEĞİŞİKLİĞİ” VE KISA EKLEMELER YAPAN MADDELER BULUNMAKTADIR.
YAPILAN DEĞİŞİKLİK VE DÜZENLEMELERDEN BAZILARI AŞAĞIDA ÖZETLENMİŞTİR.

•KDV KANUNUNUN 13/1-a BENDİNE YAPILAN CÜMLE İLAVESİ İLE DENİZ TAŞIMA ARAÇLARI İLE YÜZER TESİS VE ARAÇLARIN İMAL VE İNŞASI İŞİ YAPANLARA BU ARAÇLARIN İMAL VE İNŞASI İLE İLGİLİ YAPILAN TESLİM VE HİZMETLER İSTİSNA KAPSAMINA ALINMAKTADIR.
•21.12.2010’DA SONA EREN TJK’NDE TEVKİFAT UYGULAMASI, MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA BİLGİSAYAR TESLİMLERİNDE İSTİSNA UYULAMASI, DAHİLDE İŞLEME VE GEÇİCİ KABULDE KDV KANUNUNUN 11/c MADDESİNE GÖRE İŞLEM YAPILABİLMESİ KONUSUNDA BAKANLAR KURULUNA VERİLEN YETKİ SÜRESİNİ 31.12.2015’E KADAR UZATILMAKTADIR.

•ÖTV’DE YILLAR İTİBARİYLKE ARTIRILMIŞ ORANLAR VE MAKTU TUTARLAR YENİ “KANUNİ ORANLAR VE TUTARLAR” HALİNE GETİRİLMEKTEDİR. BAKANLAR KURULU, ARTIRIM YETKİSİNİ YENİ ORANLARA VE TUTARLARA GÖRE KULLANABİLECEKTİR.
•VAKIFBANK’IN MERKEZİNİN BAŞKA BİR İLE NAKLİNE OLANAK TANINMAKTADIR.

•ÖZELLEŞTİRME İDARESİNCE DEVRİ YAPILAN YERLERDEKİ BAZI DAVALARDAN FERAGAT EDİLMEKTEDİR.
•VERGİDE (VE KISMEN DE SOSYAL GÜVENLİK MEVZUATINDA OLDUĞU GİBİ) OLDUĞU GİBİ GÜMRÜKTE DE UZLAŞMA REJİMİ GETİRİLMEKTEDİR.

•ÇALIŞMA VE SGK MEVZUATINDA YER ALAN BAZI İSTİHDAM TEŞVİKLERİNİN SÜRELERİ UZATILMAKTA, KAPSAMI GENİŞLETİLMEKTE YADA TEŞVİKLERDEN YARARLANMADA BAZI SINIRLAMALAR KALDIRILMAKTADIR. GENÇ İSTİHDAMI, KADIN İSTİHDAMI, EK İSTİHDAM, 5 PUANLIK İNDİRİMDE DİĞER TEŞVİKLERDEN YARARLANMA SINIRLAMASININ KALDIRILMASI GİBİ….
•KALKINMA AJANSLARI İLE İLGİLİ KANUNDA 2006’DAN GEÇERLİ OLMAK ÜZERE 2013 YILI SONUNA KADAR GEÇERLİ OLMAK ÜZERE KANUNUN 20 MADDE UYGULAMASINI ERTELEYEN GEÇİCİ 5. MADDE EKLENMEKTEDİR..

•TÜRKİYE KALKINMA BANKASI KURULUŞ KANUNUNDA YAPILAN DEĞİKLİKLE, BANKANIN MERKEZİ ANA SÖZLEŞME İLE BELİRLENECEKTİR.
•BDDK VE SPK 2 YIL İÇİNDE İSTANBUL’A TAŞINACAK (BK SÜREYİ UZATABİLİR), BU ARADA KURUMLARIN İDARİ MERKEZİ ANKARA’DIR.

•MERKEZ BANKASININ, YABANCI MEMLEKETLERLE YAPILACAK MALİ VE TİCARİ ANLAŞMALARA İLİŞKİN MÜZAKERELRDE TEMSİLİ, KANUN METNİNDEN ÇIKARILMAKTADIR.

X. SONUÇ VE DEĞERLENDİRME

GEÇTİĞİMİZ CUMA GÜNÜ PLAN BÜTÇE KOMİSYONUNCA GÖRÜŞÜLMESİNE BAŞLANIP, BEKLENDİĞİ GİBİ AYNI GÜN ALT KOMİSYONA HAVALE EDİLEN TASARININ, ALT KOMİSYON AŞAMASININ BU HAFTA İÇİNDE TAMAMLANMASINI BEKLEMEKTEYİZ. KOMİSYON AŞAMASININ HIZLI OLMASI BEKLENMEKTE ANCAK TBMM’NİN GÜNDEMİNİN YOĞUNLUĞU NEDENİYLE GENEL KURUL AŞAMASININ BELİRSİZ OLDUĞU, BU SEBEPLE TASARININ YASALAŞMA SÜRECİNİN, 13 OCAK’TA BAŞLAYIP 26-27 OCAK GİBİ BİTMESİ BEKLENEN BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ SONRASINDA KALAN 3-5 GÜNE SIKIŞTIRILAMAZSA ARALIK AYI İÇİNDE BİTİRİLEMEYİP OCAK AYINA TAŞMASI OLASILIĞI BULUNMAKTADIR.

•TASARIYA ALT KOMİSYON, KOMİSYON VE GENEL KURULDA İLAVE MADDELER EKLENMESİNİ BEKLEMEKTEYİZ.
•TASARI, ÇOK FAZLA YASAYI, KONUYU VE KESİMİ İLGİLENDİRMEKTEDİR, UYGULAMADA KARMAŞA VE HATALAR OLABİLECEK, İZLEYEN YILLARA TAŞAN SORUNLAR DOĞABİLECEKTİR. KAMU İDARELERİ, DOĞRU VE KOLAYLAŞTIRICI UYGULAMALARLA BU SORUNLARI ASGARİYE İNDİRME ÇABASI İÇİNDE OLMALIDIRLAR.

•VERGİSİNİ DÜZENLİ ÖDEYENLERİ ÖDÜLLENDİRECEK, TEŞVİK EDECEK ÜZENLEME YAPILMAMIŞTIR. TASARIDA, BU DURUMDA OLANLARI FAZLACA İLGİLENDİRMEYEN BİR DÜZENLEME YAPILARAK, GELİR VE KURUMLAR VERGİSİ MATRAH ARTIRIMINDA 5 PUANLIK VERGİ İNDİRİMİ ÖNGÖRÜLMÜŞ, ÜSTELİK BU İNDİRİME KDV VE STOPAJ ARTIRIMINDA YER VERİLMEMİŞTİR. HERKESE, HER KESİME İKRAMİYE GİBİ DÜZENLEMELER İÇEREN BU TASARININ EN BÜYÜK ZAAFİYETİ VE EKSİKLİĞİ BURADADIR,BU KONUDAKİ TALEPLERİN İZLEYEN SÜREÇTE DE GÖZ ARDI EDİLMESİ BÜYÜK HAKSIZLIK OLUR. KALICI OLMASA BİLE HİÇ OLMAZSA BU TASARIDA ÖNGÖRÜLEN AZAMİ TAKSİT SÜRESİ KADAR BİR UYGULAMA YAPILMALI, BUNDAN SONRAKİ BENZERİ DÜZENLEMELERE DE MUKTESEP HAK MAHİYETİNDE EMSAL OLUŞTURMALIDIR.
•HENÜZ NİHAİ KARARA BAĞLANMAMIŞ OLUP YARGIDA DEVAM EDEN DAVALARDA, SON KARAR KAMU ALEYHİNE İSE DEĞİŞİM ORANINA GÖRE HESAPLANACAK FAİZİ DE UYGULANARAK MÜKELLEFTEN ALACAK ASLININ %20’Sİ İSTENMEKTE, OYSA MÜKELLEF ALEYHİNE DEVAM EDEN DAVALARDA BUNA MUKABİL BİR İNDİRİM YAPILMAYIP ALACAK ASILININ TAMAMI VE DEĞİŞİM ORANINA GÖRE HESAPLANACAK FAİZİ İSTENMEKTEDİR. DAVADAKİ SON DURUMA GÖRE, HER İKİ TARAFA DA EŞİT KRİTERLER UYGULANMALIDIR.

•MÜKELLEF LEHİNE BOZMA KARARI VERİLMESİ HALİNDE HİÇ KARAR VERİLMEMİŞ KABUL EDİLMESİ YERİNE MÜKELLEF LEHİNE KARAR VERİLDİĞİ KABUL EDİLMELİ; KEZA MÜKELLEF LEHİNE VERİLMİŞ (TASARIDA HİÇ DİKKATE ALINMAMIŞ) YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARLARI DA LEHTE KARAR OLARAK DİKKATE ALINMALIDIR.
• ZOR DURUMDA OLANLARI RAHATLATMAYI HEDEFLEYEN BU TASARI, DOĞAL OLARAK BİR YANDAN CARİ YÜKÜMLÜLÜKLERİN AKSATILMAMASINI ÖNGÖRMEKTE, BİR YANDAN DA 3 YIL BOYUNCA GEÇMİŞE DÖNÜK HER AY TAKSİT ÖDEMESİ GETİRMEKTEDİR. BU NEDENLE, ÖDENECEK TAKSİTLERE YILLIK 5 PUAN TAKSİTLENDİRME FAİZİ UYGULANACAĞI DA DİKKATE ALINARAK TAKSİT SÜRESİNİN 60 AY (5 YIL) OLARAK DEĞİŞTİRİLMESİ DAHA UYGUN OLUR.

•GÜMRÜK MEVZUATINA GETİRİLEN UZLAŞMA MADDESİ DÜZENLEMESİ YERİNDE OLMUŞTUR, GELECEĞE DÖNÜK BİR SİSTEM GETİRİLMEKTEDİR. MEVCUT PROBLEMİ OLANLAR İÇİN ANLAMI OLMAYIP, BU DURUMDAKİLER DAHA CAZİP KOŞULLAR GETİREN BU TASARININ GENEL HÜKÜMLERİNDEN YARARLANABİLECEKLERDİR (TERCİH EDECEKLERDİR).