Döviz Kurları - Kur Arşivi

Alış Satış
Dolar 5.4037 5.4134
Euro 6.1605 6.1716
Sterlin 6.9369 6.9730
Güncelleme Tarihi: 16.01.2019 - 15:30
Kullanacağınız kur bir gün önce belirlenen kur olmalıdır

E-Bülten

Duyuru ve gelişmelerimizden haberdar olmak için e-bülten listemize üye olabilirsiniz.

TEKSTİL SEKTÖRÜNE TAŞINMA TEŞVİKİ

Bülent Çakar - YMM

Yayımlanma Tarihi   :  27.04.2010

 

TEKSTİL SEKTÖRÜNE TAŞINMA TEŞVİKİ

5838 sayılı kanunla Kurumlar Vergisi Kanunu’na eklenen ve 28.02.2009 tarihi itibariyle yürürlüğe giren geçici 4. maddeyle “münhasıran tekstil, konfeksiyon ve hazır giyim, deri ve deri mamulleri sektörlerinde faaliyette bulunanlardan üretim tesislerini Bakanlar Kurulu’nca belirlenen illere 31.12.2010 tarihine kadar nakleden ve asgari 50 kişilik istihdam sağlayan mükelleflerin, bu illerdeki işletmelerinden sağladıkları kazançlar için nakil tarihini izleyen hesap döneminden itibaren beş yıl süreyle Kurumlar Vergisi oranını yüzde 75′i geçmemek üzere indirimli olarak uygulatma konusunda Bakanlar Kurulu’na yetki verilmiştir”.
Bakanlar Kurulu 2009/15199 sayılı kararnameyle, Kurumlar Vergisi Kanunu’nun geçici 4. maddesiyle verilen yetkisini kullanarak, taşınma desteğiyle ilgili açıklamaları yapmıştır.
Bu teşvikten yararlanabilmek için sadece tekstil, konfeksiyon ve hazır giyim, deri ve deri mamulleri sektörlerinde faaliyette bulunuyor olmak gerekmektedir.
Taşınacak olan üretim tesislerinin bulunması gereken iller şunlardır:
Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale (Bozcaada, Gökçeada hariç), Denizli, Düzce, Edirne, Eskişehir, Isparta, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Mersin, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Yalova.
Üretim tesislerinin taşınacağı iller ise şunlardır:
Ağrı, Ardahan, Artvin, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çanakkale (Bozcaada, Gökçeada ilçeleri), Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Kastamonu, Çankırı, Giresun, Hakkâri, Iğdır, Kars, Malatya, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Sinop, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Trabzon, Tunceli, Van.
Taşınılan yerde asgari 50 kişinin istihdam edilmesi gerekmektedir.
Üretim tesislerini taşıyan gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri, taşınma tarihini izleyen hesap döneminden itibaren bu tesislerden elde edecekleri kazançlar için 5 yıl süreyle yüzde 75 oranında indirimli vergi (% 20 kurumlar vergisi yerine % 5 kurumlar vergisi) ödeyeceklerdir.
Ayrıca taşınma ile birlikte ilave yatırım da yapılması halinde alınacak olan teşvik belgesi kapsamındaki yatırımlar için 2009/15199 sayılı kararname uyarınca yatırım yeri tahsis edilebilecektir.
Taşınan tesislerde çalışan personelin asgari ücrete isabet eden sigorta primi işveren hisselerinin tamamı, taşınma tarihinden itibaren beş yıl süre ile Hazine tarafından karşılanacaktır.
Taşınma ile birlikte 31.12.2010 tarihine kadar ilave yatırım yapılması halinde, bu ilave yatırımlarda çalışan personelin yedi yıl süreyle, asgarî ücrete isabet eden sigorta primi işveren hisselerinin tamamı yine Hazine tarafından karşılanacaktır.
Tesislerin taşınması 2009 yılı sonuna kadar tamamlanır ise, taşınma giderleri yeminli mali müşavir raporu düzenlenmek suretiyle bütçeden karşılanacaktır.
Ancak bu teşviğin amacı sözkonusu sektörlere yurt içinde bir alternatif gösterilmesinin yanı sıra taşınılacak illerin kalkınmasını sağlamak ise, teşviğin süresinin 5 yıl yerine daha uzun tutulması gerekir.