Döviz Kurları - Kur Arşivi

Alış Satış
Dolar 6.0656 6.0766
Euro 6.7864 6.7986
Sterlin 7.6801 7.7202
Güncelleme Tarihi: 24.05.2019 - 15:30
Kullanacağınız kur bir gün önce belirlenen kur olmalıdır

E-Bülten

Duyuru ve gelişmelerimizden haberdar olmak için e-bülten listemize üye olabilirsiniz.

ANAYASA MAHKEMESİ, YATIRIM İNDİRİMİNDEN YARARLANMA HAKKININ ÜÇ YILLA SINIRLANMASINI, DAR MÜKELLEFLERİN ELDE ETTİĞİ BAZI MENKUL SERMAYE İRATLARINDAN STOPAJ YAPILMAMASINI, ÜCRETLİLERİN % 35’LİK GELİR VERGİSİ DİLİMİNE TABİ OLMASINI VE VERGİ DAİRESİ TARAFINDAN TAKDİR KOMİSYONUNA BAŞVURMANIN TARH ZAMANAŞIMINI KESECEĞİ YÖNÜNDEKİ YASA HÜKÜMLERİNİ İPTAL ETTİ.

Bülent Çakar - YMM

Yayımlanma Tarihi   :  27.04.2010

 

ANAYASA MAHKEMESİ, YATIRIM İNDİRİMİNDEN YARARLANMA HAKKININ ÜÇ YILLA SINIRLANMASINI, DAR MÜKELLEFLERİN ELDE ETTİĞİ BAZI MENKUL SERMAYE İRATLARINDAN STOPAJ YAPILMAMASINI, ÜCRETLİLERİN % 35’LİK GELİR VERGİSİ DİLİMİNE TABİ OLMASINI VE VERGİ DAİRESİ TARAFINDAN TAKDİR KOMİSYONUNA BAŞVURMANIN TARH ZAMANAŞIMINI KESECEĞİ YÖNÜNDEKİ YASA HÜKÜMLERİNİ İPTAL ETTİ. ANCAK ANAYASA MAHKEMESİ KARARI HENÜZ RESMİ GAZETEDE YAYIMLANMADIĞI İÇİN İPTAL HÜKÜMLERİNİN YÜRÜRLÜĞE GİRİŞ TARİHİ BELLİ DEĞİL.

Anayasa Mahkemesi yatırım indirimini kaldırıp devreden yatırım indiriminin kullanım süresini 2006, 2007 ve 2008 yıllarında olmak üzere üç yılla sınırlayan Gelir Vergisi Kanununun geçici 69’ncu maddesi hükmünü iptal etmiştir. Böylece üç yıllık süre sınırlaması ortadan kalkmıştır. Anayasa Mahkemesi Kararı Resmi Gazetede yayınlanmadığı için yürürlüğe girmemiştir.
Gelir Vergisi kanununun geçici 67’nci maddesine 7.7.2006 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere eklenen, dar mükellef gerçek kişi ve kurumların elde ettiği bazı menkul sermaye iratlarından kesilen stopaj oranını “0” a indiren düzenleme, Anayasa Mahkemesi Kararı ile iptal edilmiş olup Anayasa Mahkemesi kararının Resmi Gazetede yayımlandığı tarihten 9 ay sonra yürürlüğe girecektir.
Gelir Vergisi Kanununun 103’ncü maddesine 5749 sayılı Kanun ile getirilen % 35’lik oranın ücretlilere de uygulanması Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiş olup hüküm Anayasa Mahkemesi Kararının Resmi Gazetede yayımından itibaren 6 ay sonra yürürlüğe girecektir.Bu hüküm geçmişe yönelik uygulanmayacak olup, 1.1.2006 ile Kararın yürürlük tarihi arasındaki dönem için herhangi bir vergi iadesi söz konusu olmayacaktır.
Vergi Usul Kanununun 114’ncü maddesinin ikinci fıkrasında belirtilen, vergi dairesinin takdir komisyonuna başvurmasının tarh zamanaşımını durdurması hükmü Anayasa Mahkemesi Kararı ile iptal edilmiş olup, Karar Resmi Gazetede yayınlanmasından itibaren 6 ay sonra yürürlüğe girecektir.